Relacja z Pikniku “Poznaj Dobrą Żywność 2023”

W niedzielę 18. czerwca Stowarzyszenie Ekoland wzięło udział w corocznym pikniku “Poznaj Dobrą Żywność” zorganizowanym przez Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi na Torze Wyścigów Konnych na Służewcu.

Wydarzenie te jest okazją gdzie różni, a przede wszystkim drobni i regionalni producenci mogą bezpłatnie zaprezentować i handlować swoimi produktami. Oprócz przetwórców, którzy przyjechali z całej Polski ze swoimi produktami tj. dżemy, miody, wędliny czy sery, wystawiały się także Stowarzyszenia skupiające się na agroturystyce, Oddziały Ośrodków Doradztwa Rolniczego oraz Koła Gospodyń Wiejskich.

Wspólnie uznaliśmy, że w Festynie, skupiającym się wokół dobrej polskiej żywności, nie może zabraknąć Stowarzyszenia Ekoland, dlatego też odpowiednio się przygotowaliśmy. Dzięki pomocy Martyny Pryby, praktykantki w gospodarstwie Petera, powstał nowy baner i wizytówki dla naszego Stowarzyszenia. Stoisko obsługiwane było przez Petera razem z Moniką i Robertem Kuryluk. Stół był wypełniony produktami tj. pieczywo, sery, jagodą kamczacką, zimno tłoczonym olejami, kaszami, gryką oraz mąką.

Jeszcze przed południem zwiedzających wypłoszył ulewny deszcz, a kto nie zdążył wrócić do samochodu, schował się w namiotach wystawców. Po południu niebo się rozjaśniło i wielu Warszawiaków zwiedzało festyn.

Mimo, że widownia złożona z kilkudziesięciu leżaków przez sceną świeciła pustkami, niestrudzenie realizowano program: konkurs dla dzieci, prezentacje kulinarne, występy amatorskich zespołów oraz pokaz zumby. W namiocie TVP Info miał okazję w wystąpić wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski, który to ku naszemu niezadowoleniu nie skłonił się do zwiedzenia pikniku czy degustacji produktów obecnych na stoiskach przez co wykazał brak zainteresowania rolnictwem ekologicznym i regionalnym. Jan Golba, zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa Ekologicznego i Jakości Żywności z entuzjazmem zwiedził stoisko Stowarzyszenia przy okazji powadziwszy długą dyskusję z Moniką i Robertem oraz Peterem.

Każdą okazję do promocji Stowarzyszenia należy wykorzystywać. Pomimo nieoptymistycznej pogody i niskiej liczebności zwiedzających festiwal, ucieszyła nas obecność kilku świadomych klientów w tematyce zdrowej i jakościowej żywności. I chociażby dla takich gości i rozmów z nimi warto było przyjechać na Tor w Służewcu.

Do zobaczenia za rok

Tekst i zdjęcia: Peter Stratenwerth

Udostępnij artykuł:

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Next magazine you need

readin.

Najnowsze